25 Ağustos 2017

kesilemeyecek 2 yaşın altında kurbanlık


kesilemeyecek 2 yaşın altında kurbanlık

Çerkezköy’de Pınarça yolu üzerinde kurulan kurban pazarında hareketlilik sürüyor. Vatandaşlar kurbanlık almak için yetiştiricilerle pazarlıklarını sürdürürken, Çerkezköy Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri ise pazarda denetime çıktı. Denetimde, kurban pazarına çok sayıda 2 yaşın altında olan ve kurban olarak kesilemeyecek büyükbaş hayvan ile karşılaşıldı. Yetkililer, satıcıları uyarırken, bu kurbanlıkların satılmaması için de mavi boya ile derileri boyandı. Ayrıca, kurban pazarına bilgilendirici afişler asıldı.  

ALMAYIN UYARISI
Çerkezköy Kurban Hizmetleri Komisyonu yetkilileri, vatandaşları yaşını tam olarak doldurmamış kurbanlık almamaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Yetkililer, kurban pazarında vatandaşlara kurbanlık alımı hakkında bilgiler verirken şu bilgiler aktardı: Vatandaşları aldıkları kurbanların kesim için uygun olup olmadığına dair dikkat etmeleri gerektiğini, 2 yaşını doldurmamış, henüz kapak atmamış ve sağlık durumu iyi olmayan kurbanlık hayvanlar alınmamalı.  

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI
Öte yandan resmi gazetenin 30103 sayılı tebliğinde, kurban hizmetlerinin uygulanmasına dair tebliğin ikinci bölümün “f” fıkrasında, “Kuban satış yeri görevlileri tarafından yapılacak kontrollerde belgesiz, sağlık durumu iyi olmayan, özellikle büyük baş hayvanlarda 2 yaşını doldurmamış (kapak atmamış), kurban vasfı taşımayan hayvanların satış yerine alınmayacağı, satışına izin verilmeyeceği ve aykırı durumlarda yasal işlem başlatılacağına ilişkin, çadır ya da padokları kiralama yetkisine sahip kurban satış yeri yetkilileri tarafından hayvan sahibi ya da çadır sahibi yetkilileri hayvan sahibi ya da çadır sahibinden “Kuban Satış Yeri Taahhütnamesi” Ek4 olarak arşivlenir yapılan denetimlerde kurban olmaya uygun olmayan hayvanlar olduğu tespit edilirse ilgili hayvanlar (X) işaretiyle işaretlenir. Kurban satış yerinin muhtelif yerlerine (X) işareti olan hayvanların kurban olmaya uygun olmadığına dair bilgilendirme afişleri asılır.” ibaresi yer alıyor.
Önceki konu
sonraki konu

0 yorum:

Tüm Hakları www.kapakli.tv.tr sitesine aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz kopyalanması suçtur.
2016-2019

Ana Sayfa | Kaynak Gösterme | Site Kullanımı | Sorumluluk | İletişim