03 Ocak 2018

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamit Han


Bakış gazetesinin haberine göre;

Kapaklı Belediyesi tarafından hazırlanan kitapta yer alan bilgilere göre, 1847 yılında Hoca Yusuf Efendi tarafından yaptırılan cami Balkan Savaşı sırasında büyük zarar gördü. Ardından da dört defa yangın geçirdi. Sultan Abdülhamit Han döneminde restore edilen camii ibadete açıldı. Ancak 1995 tarihinde çıkan yangının ardından kullanılmaz hale geldi ve kaderine terk edildi.  Yangının ardından ibadete kapanan caminin hemen yanı başına Karaağaç Merkez Camisi yapıldı. Bu caminin yapılmasının ardından tamamen atıl halde bulunan tarihi cami, definecilerin de hedefi oldu. Caminin iç duvarlarında hazine olduğu iddiaları üzerine defineciler buralara da büyük zarar verdi.

183 HİSSE OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
Caminin yeniden restore edilmesi için en büyük mücadeleyi ise Kapaklı Belediye Meclis Üyesinin CHP’li üyesi olan ve aynı zamanda belde statüsünden mahalleye dönüşen yerlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Kenar veriyor. Kenar, tarihi caminin hemen yanı başında bulunan arsanın cami ile aynı parselde bulunduğu ve bundan dolayı bu alanda toplam 183 vatandaşın hissesi bulunduğunu söyledi.

TOP VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE
Kenar ve Fatih Mahalle Muhtarı Metin Yurteri tarihi caminin yeniden Karaağaç’a kazandırılmasını istiyor. Kemal Kenar, belediye olarak üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını söyleyerek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün üzerlerine düşen ne varsa bir an önce yapmasını istedi. Caminin bulunduğu alan ile yanı başındaki arsa ile tevhit edilmesi (birleştirme) yapılacak restorasyonu zora sokarken, Belediye tarafından caminin bulunduğu alanın ifrazının (ayrılması) yapılması istendi. Öte yandan Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ‘ifraz yapılamaz’ diye şer konulduğu öğrenildi.
Önceki konu
sonraki konu

0 yorum:

Tüm Hakları www.kapakli.tv.tr sitesine aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz kopyalanması suçtur.
2016-2019

Ana Sayfa | Kaynak Gösterme | Site Kullanımı | Sorumluluk | İletişim