22 Ağustos 2017 Salı

Kazak Gölünde Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri Düzenlendi


Sünnet şöleni etkinlikleri 20 Ağustos pazar güzü Kazak gölü mesire alanında saat 11.00 'da Kapaklı Belediyesi tarafından düzenlenen Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri ile devam etti.Minik teşvik , Tozkoparan , Deste küçük orta büyük orta , baş altı ve baş branşlarında toplamda 300 güreşçi Er meydanında güreşti.

Güreşlere Kapaklı Kaymakamı Mehmet YÜZER , Kapaklı Belediye Başkanı İrfan MANDALI , Tekirdağ CHP Milletvekili Candan YÜCEER ,SAMKON Genel Başkanı Sezgin GÜMÜŞ ,  Sivil toplum örgütleri , Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kıran kırana geçen güreş müsabakaların finalinde Kırkpınar eski Başpehlivanlarından Şaban YILMAZ Hamza Köseoğlunu yenerek Kapaklı Er Meydanında Başpehlivan oldu. Kapaklı'nın yeni güreş ağası yapılan açık artırmada 59.000 TL  ile Kasımoğlulları İnşaat sahibi iş adamı Salim VURAN oldu.

‘’DESTEK GELİRSE DEVAM EDECEĞİZ’’

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ‘’Hepinize bugün burada toplandığı için teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ilçemiz belde olmaktan yükselen bir ilçe ve bu nedenle biz yeterli ödenekleri alamıyoruz. Ben açık konuşayım aslında bu sene böyle bir etkinlik yapmayı planlamıyorduk fakat değerli iş adamlarından Bilal Acar yanıma gelerek böyle bir etkinliği yapmam konusunda beni destekleyeceklerini söylediği için yaptım. Ben buradan sesleniyorum değerli Kapaklılı hemşerilerim ve iş adamlarının da bu tarz etkinliklerin devam etmesini istiyorlarsa, hepimiz bu taşın altına elimizi koymaya hazırız. Bugün burada emeği geçen herkese ve siz değerli hemşerilerime teşekkür ediyorum.’’ sözlerini kaydetti.

‘’GÜREŞ TÜRKİYE’DİR!’’

Organizasyona katılım sağlayan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, güreşin 650 yıllık bitmek bilmeyen bir gelenek olduğundan ve öneminden şu sözlerle bahsetti; ‘’Güreş bizim için bir spordan ötesi. Güreş bu topraklarda ülkeler yıkılsa da şehirler değişse de devam eden bir gelenek. Güreş Türkiye’dir. 650 yıllık bu geleneğimizin sürdüğü bu topraklarda bu organizasyonu sağlayan ve bu geleneği Kapaklı’da da yaşatan herkese teşekkürlerimi sunarken, Ne Mutlu Türküm Diyene diyorum ve hepinize iyi şenlikler diliyorum.’’

KAPAKLI AĞALIĞI TEKİRDAĞ PLAKASINA GİTTİ; 59 BİN TL!

Düzenlenen güreşlerde iş adamları destek amaçlı ağalık sandalyesine oturdu. Tam 30 ağa adayının katıldığı yarışta geçen senenin ağası Yakup Torun sonlara doğru yarıştan çekilirken, Kasımoğulları İnşaat ve Hafriyat’ın sahibi Salim Vuran ve Sinoplular Dernek Ağası Halil İbrahim Demirel’in sona kaldığı ağalık yarışını Salim Vuran tam 59 bin TL’ye kazandı.

BAŞPEHLİVAN ŞABAN YILMAZ OLDU!

Düzenlenen güreşte 20 kişinin kol bağladığı başpehlivanlık güreşinde, finalde Şaban Yılmaz ile Hamza Köseoğlu güreşti. Kıran Kırana geçen mücadelenin kazananı ise Şaban Yılmaz oldu. Zafer sevincini yaşayan Yılmaz, ‘’Bu sene Kırkpınar’da başpehlivanlık Antalya’ya gitti. Allah nasip ederse seneye biz almayı ümit ediyoruz. Vücudumuz el verdiği sürece güreş tutkumuz devam edecektir. Bizi burada destekleyen tüm halkımıza ve iş adamlarımıza teşekkür ederim.’’ dedi.

Güreşler sonrası konuşan Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer ise, ‘’Ben geçtiğimiz yıllarda Sinop Vali Yardımcısı olarak görev alırken, Şaban kardeşimiz güreşler için gelmişti. Kazanamadığında ‘’yazık oldu ben destekliyordum’’ demiştim. Kaderin bir cilvesidir ki burada, Kaymakam olduğum ilçede güreşlere katılıp 1. oldu. Kendisini canı gönülden kutluyorum’’ ifadesinde bulundu.

“SAMSUNLULAR KADAR BENDE MUTLU OLDUM”

Belediye Başkanı İrfan Mandalı ise şu sözlerde bulundu, ‘’Samsunluların çoğunlukta olduğu ilçemizde, böyle bir güreş etkinliği düzenlenip 1.’nin de Samsunlu bir kardeşimiz oluşu beni ve hemşerilerini mutlu etti.’’ dedi.

SAMKON Genel Başkanı Sezgin Gümüş ise, ‘’Kayıtlı olduğu yer Kapaklı olan ama kayıtsız bir Samsunlu olan Sayın Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’ya böyle bir etkinlikte bizleri buluşturduğu için teşekkür edip, hemşerimiz Şaban kardeşimi de tebrik ediyorum.’’ sözlerini kaydetti.

“HER ZAMAN DESTEĞE HAZIRIM”

Etkinliklerin düzenlenmesinde büyük payı olan Kapaklı’nın ünlü iş adamlarından Bilal Acar, ‘’Belediye Başkanımız, Kaymakamımız ve bu organizasyonda emeği geçen tüm iş adamlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonlar Kapaklımız için çok önemli ve ben bu ilçenin ekmeğini yiyen bir iş adamı olarak gücümüzün yettiğince bu tür organizasyonları destekleyeceğimizi belirtmek ister, hepinize teşekkür ederim.’’ dedi.

Bu yılki Kapaklı Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri etkinliğinin ağası Salim Vuran ise ‘’Katılan, destek olan herkese teşekkür eder, başpehlivanımız Şaban Yılmaz’ı da tebrik ederim’’ dediÖnceki konu
sonraki konu

0 yorum:

Tüm Hakları www.kapakli.tv.tr sitesine aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz kopyalanması suçtur.
2016-2019

Ana Sayfa | Kaynak Gösterme | Site Kullanımı | Sorumluluk | İletişim