11 Ağustos 2017 Cuma

Tarihi cami için müjdeli haber


Tarihi cami için müjdeli haber

Kapaklı’nın Karaağaç Mahallesi’nde 1847 yılında Hoca Yusuf Efendi tarafından yaptırılan ve çıkan yangın sonrası harabeyle dönüp kaderine terk edilen tarihi caminin restorasyonuyla ilgili müjdeli haberi Çerkezköy eski Belediye Başkanı Ali Ertem’in kardeşi olan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem verdi. Ertem, mülkiyetin şahıslara ait olduğunu belirterek, restorasyon için kamulaştırma çalışması yapacaklarını söyledi.

1847 yılında Hoca Yusuf Efendi tarafından yaptırılan cami Balkan Savaşı sırasında büyük zarar gördü. Ardından da dört defa yangın geçirdi. Sultan Abdülhamit Han döneminde 1890 yılında restore edilen camii ibadete açıldı ve 1995 tarihinde çıkan yangın ardından cami tekrar kullanılmaz hale geldi.

22 YILDIR İBADETE KAPALI
22 yıldır ibadete kapalı olan ve şuan harabe durumdaki tarihi camiyi dün gazeteniz Bakış ‘Tarihi cami kaderine terk edildi’ manşeti ile okurlarına duyurdu. Çerkezköy Bakış gazetesindeki haberi gören Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ise hemen harekete geçti. Haberin yer aldığı twitter sayfasına Ertem, caminin mülkiyetinin şahıslara ait olduğunu belirterek, “Evveliyatı vakıfta. Kamulaştırma yapma imkanımız var. Araştırıyoruz. Sonrasında işimiz kolay’ diye yorum yazdı. İlerleyen günlerde tarihi cami ile inceleme yapmak üzere Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden uzmanların gelerek inceleme yapması bekleniyor.

İSTASYON CAMİİ DE RESTORE EDİLECEK
Çerkezköy Bakış gazetesi, bir süre öncede Çerkezköy’ün ilk camisi olan ve kaderine terk edilen tarihi İstasyon Camiini gündeme getirmiş, ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü bu caminin restorasyonu için sonbahar’da ihaleye çıkılacağını duyurmuştu.

Önceki konu
sonraki konu

0 yorum:

Tüm Hakları www.kapakli.tv.tr sitesine aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz kopyalanması suçtur.
2016-2019

Ana Sayfa | Kaynak Gösterme | Site Kullanımı | Sorumluluk | İletişim