20 Kasım 2017 Pazartesi

Miting ilgi görmedi


Kapaklı’nın Pınarça Mahallesi’nin arka kısmında kalan alana yapılması planlanan ve tamamen çevre dostu olacağı belirtilen milli enerji kaynağı 'EÜAŞ Çerkezköy Termik Santrali'nin yapılmaması için Çerkezköy ve Kapaklı Belediyesi kampanya başlattı. Bu kampanyaya iki belediyeye bağlı Kent Konseyleri de ‘Termik Santrale Hayır’ adı altında Kapaklı Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Belediyesi eski başkanı Mehmet Uz, Çerkezköy ve Kapaklı’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, TEMA Vakfı’nın Tekirdağ ve ilçelerindeki temsilcileri,  Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Funda Serfiçe, Kapaklı Kent Konseyi Başkanı Arzu Özdemir, CHP Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, MHP Kapaklı İlçe Başkanı İsmail Türker ile birlikte çevre il ve ilçelerden gelenlerle birlikte yaklaşık 700 kişi katıldı.

“CUMHURBAŞKANI’NIN SLOGANINI KULLANDI” Mitingde konuşan Çerkezköy Belediyesi eski Başkanı Mehmet Uz, “Eğer bu bölgede yaşıyorsak, buranın suyunu içiyorsak, havasını soluyorsak burada yaşayan herkes için burası vatandır, memleketidir. Bu termik santral yapılırsa, temiz su bile içemeyeceğiz. Biz zaten sanayiden kaynaklanan çevre kirliliğiyle karşı karşıyayız. Bu santrale hayır diyenler de evet diyenler de asit yağmurunun altında kalacak. Asit yağmurları adres sormayacak, hepimizin üzerine yağacak. Onun için bize düşen görev var. Her ortamda termik santralin yaşamsal bir sorun yaratacağını duyurmalıyız. Mücadeleyi kazanmak için birlik olacağız, iri olacağız diri olacağız ve bu mücadeleyi kazanacağız” dedi. Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’da programda konuşma yaptı. Mandalı, “Bölgemize yapılması planlanan termik santral büyük bir alana etki edecek. Pınarça Mahallemize 1200 metre, Kapaklı’ya 3 bin metre ve Çerkezköy’e bin 800 metre uzaklıkta olacak. Kurulacak termik santral ile birlikte 10 kilometrelik yeşil alan tahrip edilecek. Pınarça mahallemizde özellikle milyonlarca ağaç katledilerek santralin yapılması ile doğamızda olumsuz etkilenecek. Bölgemizin ve Trakya'mızın havası değişecek, tarım ve hayvancılık bitme noktasına gelecek, yer altı su kaynaklarımız azalacak, iklim değişiklikleri yaşanacak, kanser vakalarında ve hastalıklarda artış yaşanacak erken ölümlere neden olacak.” iddiasında bulundu.

“ENERJİ ÜRETİMİNE KARŞI DEĞİLİZ” Mandalı, enerji üretimine karşı olmadıklarını belirterek, “Biz yerli ve temiz kaynak arıyorsak yerin altına değil üstüne bakmalıyız. Türkiye’nin sağlığını korumak, ekonomi ve enerji bağımsızlığını sağlayabilmek için bir an önce son derece zengin potansiyele sahip temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor. Dünya enerji talebinin teknik olarak 6 katını karşılayabilecek kadar yenilenebilir enerji kaynağına sahip. İhtiyacımız olan şey kömür gibi kirli enerji kaynaklarının yerine geçebilecek olan rüzgar ve güneş enerjisi ve diğer modern teknolojileri destekleyen bir sistem olmalıdır.” dedi. AKAY,BAKANLIĞIN SLOGANINI KULLANDI: “SİYASET DEĞİL, MEMLEKET MESELESİ Mandalı’nın ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’da, termik santrale karşı olduklarını belirten konuşma yaptı. Akay, “Burada siyaset yok. Burada parti yok. Burada biz geleceğimizi konuşuyoruz. Bakın, bu ölüm bacalarına karşı çıkmak insanlık görevimizdir. Şu bilinsin ki biz Trakya’mıza kömürlü termik santral istemiyoruz ve yaptırmayacağız. 300 bin vatandaşımızın burnunun dibine yapılacak bu ölüm bacalarını istemiyoruz.” diye konuştu. Akay ve Mandalı konuşmasının ardından alandan ayrıldı. Toplanan yaklaşık 700 kişinin büyük bir bölümü de diğer etkinlikleri beklemeden alandan ayrıldı.

Önceki konu
sonraki konu

0 yorum:

Tüm Hakları www.kapakli.tv.tr sitesine aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz kopyalanması suçtur.
2016-2019

Ana Sayfa | Kaynak Gösterme | Site Kullanımı | Sorumluluk | İletişim